Haberler
@ARMONİPERDE INSTAGRAM

  Dekorasyonda Tamamlayıcı Unsur Jaluzi Perde

  Kullanım alanı genellikle ofis olarak bilinen jaluzi perde modelleri, gün geçtikçe sadeleşen ve daha fonksiyonel bir hale dönüşen ev dekorasyonlarında da sıkça tercih ediliyor. Sade ve şık yapısı sebebiyle mekâna modern bir görünüm katan bu modeller, aynı zamanda kullanımı en kolay mekanik perdeler arasında yer alıyor.

  Hafif Yapısı Kullanım Kolaylığı Sağlar

  Şık görünümü dışında kullanıldığı mekana faydalı olabilecek pek çok fonksiyonel özellik taşıyan jaluzi modelleri hafif bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla taşıma ve montaj gibi durumlarda kullanıcıya zorluk çıkartmaz. Ayrıca genelde bu tip mekanik perdelerin montajının zor olacağı düşünülür. Fakat jaluzi modellerinde montaj, sanılanın aksine oldukça kolaydır ve küçük bir yardım ile işlem kısa sürede tamamlanabilir. Bununla birlikte birçok perde modelinin aksine birden fazla fonksiyona sahip olan jaluzi modelleri, güneş ışınlarının odaya giriş açısını ayarlamada yardımcı olur.

  Dekorasyonda Tamamlayıcı Bir Unsurdur ve Temizliği Kolaydır

  Sade görünümü ile her dekorasyon tipi ile uyum sağlayabilen jaluzi perde, aynı zamanda küçük olan bir odanın daha ferah görünmesini sağlar. Dolayısıyla karmaşık bir görünüme sahip dekorasyonlarda ya da küçük alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Bu açıdan dekorasyonda tamamlayıcı bir unsurdur ve ev ya da ofis fark etmeksizin her yerde uygulanabilir fonksiyonel bir modeldir. Aynı zamanda temizliği oldukça pratiktir. Mekanik bir sistem olması sebebiyle makineye atılamaz. Dolayısıyla jaluzileri temizlerken mutlaka nemli bir bez kullanılmalıdır ya da toz alıcı, yumuşak plastik fırçalar yardımıyla da perde rahatlıkla temizlenebilir.

  Jaluzi Perde Türleri

  Ahşap ve mikro olmak üzere İki farklı çeşitte üretilen jaluzi perde modelleri, kullanım alanına göre farklı fonksiyonlara sahiptir. Afrika ve Uzak Doğu’da bulunan Ayons ağacından yetişen malzemeden yapılır. Ahşap modeller de kendi arasında iki tipe ayrılır. Bu ayrım ise ölçülerine göre yapılır. Yani biri 25 mm iken, diğeri 50 mm uzunluğundadır. Genellikle yazlık bölgelerde tercih edilse de estetik görünümü sebebiyle kış mevsiminde de kullanımı artmıştır. Mikro modeller ise alüminyum malzemeden oluşur. Boyutları ise 6-16 mm ve 25 mm’dir. Yani ahşap modellere göre daha dar bir yapıya sahiptir. Kullanım özelliklerinin yanı sıra dekoratif görünüme de önem veren kullanıcılara, diğer türüne göre daha çok hitap eder. Çünkü mikro jaluzi modellerinde renk seçeneği daha fazladır ve bu da dekoratif anlamda daha fazla alternatif anlamına gelir. Bunun yanı sıra motorlu olan modellerde kullanıcı hiç yerinden kalkmadan perdeyi açıp kapatma avantajına sahip olur.