Montaj-Ölçü-Kargo

Montaj Nasıl Yapılır?

STOR ve ZEBRA PERDE MONTAJI NASIL YAPILIR?

Stor ve zebra perdeler, güneşten etkilenmemesi, dayanıklı malzemesi ve açma kapamadaki uygulama imkânları ile son yıllarda çokça tercih edilmeye başlamıştır. Aşağı veya yukarı kaldırılabilen perde, içeri istenilen miktarda ışık girmesini sağlayarak diğer perdelerin sağlayamadığı bir işlevselliktedir. Stor ve zebra perde alan bir kişi, onu rahatlıkla monte de edebilir.

Bu tarz perdeler belli standart ya da istenilen uzunluk ve genişliklerde üretilir. Öncelikle uygulanacak alanın ölçüsünü iyi bilmeli ona göre bir seçim yapılmalıdır. Perde, camı ortalayacak şekilde tutulur, duvarlara 10 cm fazlalık idealdir. Perde cama ortalanır ve bir orta nokta belirlenir. Duvarda bu orta noktanın sağına ve soluna gelecek şekilde açılacak iki nokta daha belirlenir.

Ayrıca yine pencere kolunun potluk yapmaması için 10-15 cm de içeri doğru pay bırakılmalıdır. Yani tavana uygulama yapılıyorsa kornişlerde olduğu gibi köşeye sıfır değil de belli bir açıklık bırakıldıktan sonra matkap yardımıyla delikler açılmalıdır. Belirlenen üç nokta matkapla delinir ve perde ile birlikte verilen aparatlar deliklere yerleştirilir. Stor ve zebra perdelerin arkalarında kanallar vardır. Deliklere yerleştirilen aparatlara kanallar sıkıştırılır. Bu elle yapılabilen basit bir işlemdir. Perde artık kullanıma hazırdır.

Duvarda korniş varsa ondan da faydalanabilir. Kornişi sökmeye gerek yoktur. Kornişin sağlam olduğundan emin olunması gerekir. Korniş üzerinde biri ortada diğer ikisi eşit şekilde iki yanda olmak üzere üç nokta belirlenir. Paketin içinden çıkacak aparatlar kornişe vidalamak sureti ile sabitlenir. Bu işlem matkap kullanılmadığı için çok daha basittir.

Aparatlar vida, tutucular ve çelik ayaklardan oluşur. Vidayı çelik ayaklardan geçirip, plastik parçayı vidanın ucuna takmanız yeterli olacaktır. Plastik parça kornişin içinde rahatlıkla kayar istenilen noktaya geldiğinde sabitleme işlemi gerçekleştirilir. Artık sağlam olan çelik ayaklara, mekanizmanın arkasında bulunan kanallar geçirilerek perde kullanıma hazır hale getirilir.

 

JALUZİ PERDE MONTAJI

Öncelikle her perdenin markası, kumaşı, kalitesi ve kullanım şekli farklı olmaktadır. Kullanacağınız perdenin kullanım özelliklerini inceledikten ve zarar gelmeden montajının yapılması için, bu konuda tecrübeli ve bilgili kişilerden yardım alınması yerinde bir karar olmaktadır. Aksi halde duvar ve perdenizin zarar görmesi le karşılaşma oranınız artmaktadır.

Jaluzi perdenin montaj edilmesi için gerekli olan alüminyum veya ahşap montaj aparatı bulunmaktadır. Bu aparatın diğer perdelerin montajında yapıldığı gibi tek bir vida ile duvara, pencere profiline veya tavana sabitlenmesi ile jaluzi perde üst kasasının montaj aparatına mandal ile sabitlenmesi işleminden ibaret olmaktadır. Çok basit bir işlem ifade edilmektedir; ancak küçük bir hatada maddi anlamda büyük zararlara yol açabilmektedir.

Jaluzi perdenizin veya evinizin en küçük bir zarar görmemesi için işlemlerin yapılma aşamalarının dikkatli ele alınması veya bilen bir kişi tarafından yapılması sağlıklı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Jaluzi perde, doğal bir perde olması yönü ile bulunduğu ortama sıcak bir hava katmaktadır.

Modern veya klasik bir kombin yaptığınız ortamlara şık bir görüntü sunmaktadır. Duvara, pencereye veya tavana montajı yapıldıktan sonra tamamen açılıp kapanabildiği gibi, yaprak hareketi ile ışık ve görüntüyü yönetmenize imkan tanıyan 4 harekete sahip olmaktadır.

İlgili Görseller